Prije nekoliko desetljeća, dok su dani istraživanja Zemljine unutarnje strukture bili ispunjeni brojnim zagonetkama, otkriven je fenomen koji i danas izaziva zanimanje znanstvenika – misteriozni „otkucaj srca“ Zemlje. Ovaj neobični puls, koji se javlja otprilike svakih 26 sekundi, podsjeća na blage zemljotrese, no daleko je sporiji od otkucaja ljudskog srca.
Zanimljivo je da je prvi trag ovog fenomena zabilježio geolog Jack Oliver još početkom 1960-ih. Oliver je primijetio neobične signale u seizmičkim zapisima, tragajući za odgovorom jesu li ti impulsi možda posljedica aktivnosti u južnom ili ekvatorijalnom dijelu Atlantskog oceana. Međutim, tehnologija toga doba nije dopuštala detaljnu analizu, ostavljajući tajnu netaknutom.
Desetljećima kasnije, suvremeni seizmolozi poput Mikea Ritzwollera ponovno su osjetili otkucaje Zemlje, koristeći suvremene digitalne seismometre koji su omogućili preciznije mjerenje.
Njegova otkrića podsjetila su sve na činjenicu da Zemlja skriva mnoge tajne. I da, ovaj “mikroseizm” pruža nam samo djelić onoga što bismo mogli otkriti da uložimo dodatne napore. Ritzwoller je istaknuo kako su resursi iz 1960-ih bili daleki od današnjih, što čini ovaj slučaj dodatno intrigantnim.
Bight of Bonny izvor impulsa?
Među onima koji su željeli razumjeti prirodu ovog fenomena bio je i Garrett Euler. Euler je tijekom konferencije Seizmološkog društva Amerike 2013. godine ukazao na regiju u Zaljevu Gvineje, poznatu kao Bight of Bonny, kao mogući izvor ovih impulsa.
Prema njegovim riječima, valovi oceana – ti neumorni nositelji energije – mogu, kada udare u kontinentnu pločaru, izazvati kompresiju i deformaciju morskog dna. Ovaj proces rezultira nizu malih seizmičkih impulsa koji, na prvi pogled, podsjećaju na otkucaje srca.

Foto: Canva
Ipak, alternativna teorija koju je iznio kineski znanstvenik Yingjie Xia dodaje još jedan sloj složenosti cijeloj priči. Xia je sugerirao da vulkani, a ne valovi, mogu biti glavni uzrok ovog fenomena. Navodeći sumnjivo blizak položaj jednog vulkana na otoku São Tomé, Xia je istaknuo da slični seizmički impulsi bilježe i drugi vulkan, Aso u Japanu.
Fenomen ostaje nerazriješen
Unatoč brojnim pokušajima da se rasvijetli ovaj geološki misterij, mnogi stručnjaci priznaju da nije riječ o prioritetnom istraživanju. Fokus se često usmjerava na dublje strukturalne aspekte Zemlje, ostavljajući ovaj zanimljivi fenomen u sjeni drugih hitnijih istraživačkih zadataka. S obzirom na sve prepreke i kontradiktorne teorije, čini se da će odgovori o “otkucajima” Zemlje možda doći tek budućim generacijama.
Ova priča o Zemljinom “srcu” potiče nas na razmišljanje o složenosti prirodnih procesa i podsjeća da, unatoč napretku tehnologije, mnoge tajne našeg planeta ostaju neotkrivene. Možda upravo ta nepoznanica održava našu znatiželju živom, potičući nove generacije znanstvenika da nastave potragu za odgovorima na pitanja koja su se činila gotovo nemogućima.
Izvori / relevantna istraživanja:
”The Earth Is Pulsating Every 26 Seconds, and Seismologists Don’t Agree Why”
- Discover Magazine: Ovaj članak istražuje povijest otkrića pulsa, uključujući radove Jacka Olivera iz 1960-ih i kasnija istraživanja Mikea Ritzwollera. Također raspravlja o različitim teorijama koje objašnjavaju uzrok pulsa, poput djelovanja oceanskih valova i vulkanske aktivnosti.
”Twin enigmatic microseismic sources in the Gulf of Guinea observed on intercontinental seismic stations” OUP Academic
- Geophysical Journal International: Ovaj znanstveni rad detaljno analizira mikrosekunde u Zaljevu Gvineje. Pružajući tehnički uvid u prirodu i moguće uzroke 26-sekundnog pulsa.
”Global 26s noise peak produced by primary microseisms generated in the Gulf of Guinea”OZOPZ+1OUP Academic+1
- Seismological Society of America Conference Paper: Garrett Euler u ovom radu iznosi hipotezu da specifična obalna geometrija i batimetrija u Bight of Bonny fokusiraju dugoperiodične oceanske valove, što pojačava generaciju primarnih mikrosekundi. OZOPZ
”Scientists baffled after discovering Earth has a ‘heartbeat’ every 26 seconds with no explanation”
- UNILAD: Ovaj članak pruža sažet pregled fenomena, uključujući različite teorije i izjave znanstvenika poput Mikea Ritzwollera i Garretta Eulera.

Mi smo redakcija portala Aboutmen.hr – regionalnog online magazina za modernog muškarca, a Vi trenutno čitate članak s našom 5+ preporukom! 🙂 Pišemo, istražujemo, kreiramo, iznosimo mišljenja ali rado saslušamo i Vaša! Svoje radove, upite i prijedloge suradnji možete nam poslati na mail info@aboutmen.hr .