Oko 20% svjetske populacije smatra se visoko osjetljivim/ hipersenzibilnim osobama, a ta brojka raste svake godine. Donosim vam četiri kategorije ponašanja po kojima se može zaključiti da je neka osoba visoko osjetljiva.
Način procesuiranja događaja i informacija
Skloni su primjećivati stvari više i češće od drugih pri tom imajući visoku razinu empatije. To znači da su njihovi osjećaji često veliki i jaki, često su obazrivi i pažljivi.
Pretjerana stimulacija
Stanje pretjerane stimulacije često im donosi nemir, zbunjenost i osjećaj opterećenja. Kada se dulje vremena nalaze u takvom stanju mogu osjećati veliki stres koji im utječe na poslovni i privatni život.
Intenzivni emocionalni obrasci
Oni osjećaju sve vrste emocija vrlo intenzivno. Kada su sretni onda su ushićeni više od bilo koga drugoga. Kada su tužni, ljuti i razočarani mogu ući u vrlo loše stanje koje nekad potraje i nekoliko dana.

Foto: Canva
Izazovi sa senzorikom
Glasni zvukovi, gužve i blještava svjetla sve to može predstavljati prepreku u obavljanju aktivnosti. Izuzetno su osjetljivi na okolinu i vole provoditi vrijeme u samoći i tišini to ih puni energijom.
Zaključak
Danas kada se svaka osoba bori s nekim svojim izazovima važno je biti obazriv i empatičan. Ako primijetite da je osoba hipersenzibilna ili vam to sami kažu prilagodite svoj pristup.

Ivana Matas, rođena u Splitu, gdje odrasta i školuje se, po struci diplomirana pravnica, voli pisati, voli životinje, voli zdrav život i kvalitetnu zdravu prehranu te je svoju ljubav prema zdravom životu spojila u jedno i krenula pisati članke na temu zdravlja.