Je li cijeli svemir unutar crne rupe? Nova otkrića izazivaju klasičnu kozmologiju

Uvijek ista pitanja, ali s novim odgovorima

Koliko god daleko pogledali u svemir, čini se da se uvijek vraćamo istom pitanju: što je uopće svemir? Je li beskonačan? Ima li početak i kraj? I što se nalazi “izvan” njega? Nova istraživanja koja analiziraju smjer rotacije udaljenih galaksija sada dodaju još jednu intrigantnu mogućnost – da je naš cijeli svemir zapravo unutrašnjost jedne goleme crne rupe.

Zvuči kao znanstvena fantastika, ali ideja nije nova. No, sada su astronomi pronašli konkretne naznake koje bi je mogle poduprijeti.

Neočekivani obrasci rotacije

Analizirajući podatke Svemirskog teleskopa James Webb (JWST), Lior Shamir, izvanredni profesor računalnih znanosti na Sveučilištu Kansas State, promatrao je rotaciju 263 udaljene galaksije. U savršenom, nasumičnom svemiru, očekivali bismo da se približno jednak broj galaksija okreće u smjeru kazaljke na satu i suprotno. Međutim, Shamir je otkrio nešto iznenađujuće: dvije trećine galaksija rotira u jednom smjeru, dok trećina u suprotnom.

Neki baner

Ova asimetrija nije slučajnost – ona ukazuje na to da svemir možda ima preferiranu os rotacije, što se ne uklapa u uobičajene kozmološke modele.

Crne rupe kao vrata prema drugim svemirima?

Ako se svemir doista rotira, što to znači? Teorijski fizičar Nikodem Poplawski s Univerziteta New Haven tvrdi da bi ovakav obrazac rotacije mogao biti naslijeđe “roditeljske” crne rupe. Prema njemu, naš svemir možda nije samo unutrašnjost crne rupe, već i rezultat njezine rotacije.

Ova ideja dolazi iz teorije poznate kao kozmologija crne rupe. Prema njoj, kada masivna zvijezda kolabira u crnu rupu, ono što nastane unutar nje možda nije singularitet, već novi svemir. Drugim riječima, svaki put kada se formira crna rupa, ona bi mogla stvoriti potpuno novi svemir unutar sebe – dok naš vlastiti svemir može biti samo jedan u beskrajnom lancu takvih događaja.

Koliko smo blizu dokaza?

Ova hipoteza, naravno, još nije dokazana. Postoje i druga moguća objašnjenja za uočenu asimetriju u rotaciji galaksija. Na primjer, možda se Mliječna staza kreće kroz svemir na način koji iskrivljuje naše viđenje udaljenih galaksija. Također, još uvijek ne znamo koliko su točne metode koje se koriste za ovu analizu? – Iako Shamir ističe da je razlika u smjerovima rotacije dovoljno izražena da ju je moguće uočiti i golim okom.

Ako se, međutim, pokaže da svemir zaista ima rotaciju, to bi moglo dovesti do radikalne promjene u našem shvaćanju kozmičke strukture.

crne rupe

Foto: Canva

Što bi to značilo za nas?

Ako se ideja da je naš svemir unutar crne rupe potvrdi, morat ćemo redefinirati i granice onoga što smatramo “konačnim”. Postavlja se pitanje: što je izvan naše crne rupe? Jesu li svi svemiri povezani kroz crne rupe poput mreže međusobno povezanih svjetova?

Ova hipoteza također baca novo svjetlo na jedno od najvećih pitanja u fizici – što se događa s materijom koja padne u crnu rupu? Ako se unutar svake crne rupe formira novi svemir, možda nikada ne bismo trebali govoriti o “kraju” materije, već o njenom prelasku u novo postojanje.

Zaključak

Bilo da ova teorija izdrži test vremena ili se pokaže kao još jedan fascinantan, ali netočan pokušaj objašnjenja svemira, jedno je sigurno – znanost nikada ne prestaje tražiti odgovore. I dok s nestrpljenjem čekamo nova otkrića, možemo barem uživati u spoznaji da svemir ostaje jednako tajanstven i zapanjujući kao i uvijek.

Ova analiza temelji se na istraživanjima koje su proveli Lior Shamir (Kansas State University) i Nikodem Poplawski (University of New Haven). Te također na izvještaju objavljenom na UNILAD-u.

Neki baner
No Comments Yet

Comments are closed