Jeste li se ikada probudili s osjećajem kao da ste doživjeli udar u donjem dijelu leđa, iako ste se odmah nakon buđenja osjećali fizički dobro? Niste sami. Mnogi ljudi imaju slične anegdotske priče – snažne snove koji ostavljaju dojam boli ili naglog udarca, iako nema stvarnog tjelesnog uzroka. Ovi neobični snovi često nas zbune i ostave s osjećajem straha, a znanstvenici i psiholozi pokušavaju objasniti zašto se to događa.
Neobični snovi s tjelesnim senzacijama
Snovi su kompleksan fenomen u kojem se miješaju naša svakodnevna iskustva, emocionalni procesi i podsjećanja iz prošlosti. U nekim snovima možemo osjetiti jaku tjelesnu senzaciju – primjerice, udar ili trzaj u donjem dijelu leđa. Ovi snovi, iako mogu biti vrlo uvjerljivi, ne odražavaju nužno stvarno fizičko stanje našeg tijela. Čak i kad se probudimo bez ikakvih fizičkih tegoba, emocionalni dojam sna može potrajati.
Zašto se osjećamo prestrašeno?
Postoji nekoliko razloga zašto nas takvi snovi mogu ostaviti s osjećajem straha, čak i kada znamo da smo fizički sigurni:
Aktivacija amigdale: Tijekom sna, osobito kada je sadržaj sna emocionalno intenzivan, aktivira se amigdala – dio mozga zadužen za obradu straha. Ta aktivacija može zadržati osjećaj straha i nakon buđenja, čineći nas emocionalno osjetljivima nekoliko trenutaka nakon što otvorimo oči.
Nejasna granica između sna i budnosti: Naš mozak tijekom sna ne pravi jasnu granicu između stvarnosti i mašte. Kao rezultat toga, emocije i senzacije iz sna mogu utjecati na naše stanje čak i kad se potpuno probudimo. Ta “rezidualna” emocionalna energija može nas zbuniti i uzrokovati nelagodu.
Evolucijski odgovor: Osjećaj prijetnje, čak i kada je samo san, potiče naš instinkt “bori se ili bježi”. Evolucijski gledano, naš mozak je programiran da reagira na potencijalnu prijetnju, pa čak i imaginarna iskustva mogu pokrenuti ovaj zaštitni mehanizam. U današnjem sigurnom okruženju, ova reakcija je više ostavština prošlih vremena nego stvarna prijetnja.

Foto: Canva
Jesu li takve senzacije česte?
Iako ne postoje precizni statistički podaci o učestalosti ovakvih iskustava, anegdotski dokazi i istraživanja pokazuju da mnogi ljudi, osobito oni pod stresom ili skloni anksioznosti, doživljavaju snažne tjelesne senzacije i osjećaj straha nakon intenzivnih snova. Većina nas se, na kraju, probudi bez ikakvih fizičkih problema, što sugerira da su ovi doživljaji više povezani s načinom na koji naš mozak procesuira emocije nego sa stvarnim tjelesnim poremećajima.
Zaključak
Snovi s intenzivnim tjelesnim senzacijama podsjećaju nas na kompleksnu povezanost između tijela i uma. Iako se nakon buđenja obično osjetimo fizički dobro, emocionalni doživljaji sna mogu ostaviti trajan utjecaj – barem na kratko vrijeme. Aktivacija dijelova mozga poput amigdale, nejasna granica između sna i budnosti te evolucijski mehanizmi, zajedno oblikuju ove neobične senzacije.
Ako se probudite s osjećajem straha nakon sna, važno je znati da je to često normalna reakcija vašeg mozga na emocionalno intenzivne sadržaje sna. U većini slučajeva, ti osjećaji brzo nestaju, a tijelo i um se ponovno usklađuju. Razumijevanje ovih procesa može vam pomoći da bolje shvatite svoje emocionalne reakcije i, eventualno, upravljate stresom na zdrav način.

Mi smo redakcija portala Aboutmen.hr – regionalnog online magazina za modernog muškarca, a Vi trenutno čitate članak s našom 5+ preporukom! 🙂 Pišemo, istražujemo, kreiramo, iznosimo mišljenja ali rado saslušamo i Vaša! Svoje radove, upite i prijedloge suradnji možete nam poslati na mail info@aboutmen.hr .