Tko je sklon sindromu izgaranja na poslu?
Kao ljudi skloni smo određena zanimanja automatski svrstati kao izrazito stresna što je u mnogim slučajevima točno. Međutim, samom činjenicom da je neki posao stresniji od drugog ne znači da ima visok postotak izgaranja zaposlenika na poslu. Zašto?
Emocionalna iscrpljenost i fizički simptomi
Na emocionalnom planu prisutna je emocionalna iscrpljenost. Osoba postaje nezainteresirana, ne razvija odnose i ne povezuje se s drugima s ranijom lakoćom, javlja se anksioznost, osjećaj bespomoćnosti, gubitak interesa I motivacije, emocionalna praznina, osjećaj gubitka smisla te depresija.
Emocionalna slika sindroma prenijet će se i na konkretne fizičke simptome kao što su kronični umor, iscrpljenost, pad imuniteta, glavobolje, bolovi u mišićima te problemi sa spavanjem.
Foto: Canva
Oporavak od burnouta
Objektivno sagledajte situaciju
Prvi I najvažniji korak u preveniranju i oporavku je prepoznati i priznati problem i pokušati objektivno sagledati situaciju. Preispitajte svoje vrijednosti, ciljeve i pokazatelje uspjeha. Započnite s ostvarivošću postavljenih ciljeva – oni su kod ugroženih izgaranjem najčešće nerealno visoki.
Kreirajte dnevnu rutinu
Kreirajte svoju dnevnu rutinu poštujući vlastite ritmove. To su dnevni ciklusi tjelesnih funkcija tj.metaboličkih i kemijskih promjena koje utječu na stanje budnosti i spavanja kao i na krvni tlak.
Ponekad metode samopomoći nisu dovoljne – tada svakako treba razmisliti o stručnoj pomoći u vidu psihoterapijskih tretmana.
Ivana Matas, rođena u Splitu, gdje odrasta i školuje se, po struci diplomirana pravnica, voli pisati, voli životinje, voli zdrav život i kvalitetnu zdravu prehranu te je svoju ljubav prema zdravom životu spojila u jedno i krenula pisati članke na temu zdravlja.